top of page

Komitet Naukowy

PRZEWODNICZÄ„CA KOMITETU NAUKOWEGO 
prof. uczelni, dr hab.

Magdalena Joanna Górska - Ponikowska
Gdański Uniwersytet Medyczny
 
 
 

Kierownik Katedry i ZakÅ‚adu Chemii Medycznej GdaÅ„skiego Uniwersytetu Medycznego. WizytujÄ…cy Profesor na Uniwersytecie w Stuttgarcie (Stuttgart, Niemcy) oraz w Instytucie ‘Istituto Euro Mediterraneo di Scienza’ (Palermo, WÅ‚ochy). Obszary naukowo-badawcze obejmujÄ… onkologiÄ™ eksperymentalnÄ… oraz neurobiologiÄ™. Prowadzone projekty badawcze dotyczÄ… okreÅ›lenia roli pochodnych estradiolu w patogenezie i progresji chorób nowotworowych oraz neurodegeneracyjnych, jak również wykorzystania nanotechnologii do projektowania nowych leków przeciwnowotworowych.

prof. uczelni, dr hab.
Dagmara Jacewicz
Uniwersytet Gdański
 
 
 

Dr hab. Dagmara Elżbieta Jacewicz, profesor uczelni - UG urodziÅ‚a siÄ™ 30 wrzeÅ›nia 1976 roku w BolesÅ‚awcu. Po ukoÅ„czeniu szkoÅ‚y podstawowej kontynuowaÅ‚a tamże edukacjÄ™ w I Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cym im. WÅ‚adysÅ‚awa Broniewskiego. StudiowaÅ‚a na Wydziale Chemii Uniwersytetu MikoÅ‚aja Kopernika w Toruniu, gdzie w 2001 roku obroniÅ‚a pracÄ™ magisterskÄ…. W tym samym roku rozpoczęła studia doktoranckie na Wydziale Chemii Uniwersytetu GdaÅ„skiego (UG). PracÄ™ doktorskÄ… obroniÅ‚a w 2005 roku, za którÄ… otrzymaÅ‚a nagrodÄ™ OddziaÅ‚u GdaÅ„skiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego. W lipcu 2015 roku uzyskaÅ‚a stopieÅ„ naukowy doktora habilitowanego na Wydziale Chemii UG. Od 2004 roku pracuje na Wydziale Chemii jako asystent, adiunkt i profesor uczelni (od 2016). Jej zainteresowania badawcze koncentrujÄ… siÄ™ na chemii zwiÄ…zków kompleksowych, kinetyce reakcji oraz na biosensorach molekularnych, a w szczególnoÅ›ci na ich zastosowaniach do oznaczania tlenku azotu(IV) i tlenku wÄ™gla(IV) w materiale biologicznym. Jej dorobek naukowy obejmuje ponad 100 prac naukowych, z czego 93 to publikacje wydane w czasopismach o zasiÄ™gu miÄ™dzynarodowym. Jest wspóÅ‚autorkÄ… ponad 100 komunikatów naukowych na konferencjach krajowych i miÄ™dzynarodowych.

prof. uczelni, dr hab.
Henryk Myszka
Uniwersytet Gdański
 
 
 

W 1982 r ukoÅ„czyÅ‚em studia chemiczne na Uniwersytecie GdaÅ„skim i od tego czasu jestem zwiÄ…zany zawodowo z tÄ… UczelniÄ…. Przez dwa lata (1989–1991) przebywaÅ‚em na stażu naukowym w Instytucie Farmakologii w University of Tennessee (Memphis, USA). Obecnie pracujÄ™ na stanowisku profesora UG. ZajÄ™cia dydaktyczne prowadzÄ™ w Katedrze Chemii Ogólnej i Nieorganicznej, a naukowo zajmujÄ™ siÄ™ chemiÄ… cukrów, w szczególnoÅ›ci syntezÄ… i wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciami glikozaminozydów betuliny i diosgeniny. Jestem czÅ‚onkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego i opiekujÄ™ siÄ™ Naukowym KoÅ‚em Chemików.

dr inż.
Maciej Sienkiewicz
Politechnika Gdańska
 
 
 

DziaÅ‚alność naukowa zwiÄ…zana z badaniami nad syntezÄ…, technologiÄ… produkcji i charakterystykÄ… wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci tworzyw polimerowych, które majÄ… zastosowanie w produkcji wyrobów elastomerowych, ekologicznych kompozytów poliuretanowo-gumowych, uzyskiwanych z poużytkowych opon samochodowych, polimerowych modyfikatorów asfaltów drogowych oraz biodegradowalnych wyrobów jednorazowego użytku m.in. sztućców i opakowaÅ„, uzyskiwanych przy udziale skrobi termoplastycznej. CzÅ‚onek Komisji Rektorskiej PG ds. Innowacji.

dr
Joanna Drzeżdżon
Uniwersytet Gdański
 
 
 
 

Jestem pracownikiem Katedry Technologii Åšrodowiska WydziaÅ‚u Chemii Uniwersytetu GdaÅ„skiego. UkoÅ„czyÅ‚am studia na kierunku Chemia na Wydziale Chemii UG w 2012 roku, tam również otrzymaÅ‚am w 2017 r. stopieÅ„ doktora. ProwadzÄ™ badania nad syntezÄ… oraz wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciami fizykochemicznymi zwiÄ…zków koordynacyjnych jonów metali przejÅ›ciowych, a także ich zastosowaniem jako katalizatorów polimeryzacji olefin. Jestem wspóÅ‚autorkÄ… 51 publikacji naukowych w czasopismach o zasiÄ™gu miÄ™dzynarodowym, a także 2 patentów. OpiekujÄ™ siÄ™ KoÅ‚em Naukowym Biznesu Chemicznego.

dr
Natalia Gruba
Uniwersytet Gdański
 
 
 

Tematyka prowadzonych badaÅ„ dotyczy diagnostyki chorób nowotworowych, że szczególnym uwzglÄ™dnieniem raka pÄ™cherza moczowego. Choroba nowotworowa wykryta na wczesnym etapie rozwoju, daje duże szanse na wyleczenie pacjenta. Niestety w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków diagnoza stawiana jest zbyt późno, stÄ…d poszukiwanie nowych, szybkich i skutecznych metod diagnostycznych jest palÄ…ca potrzebÄ… dla systemu opieki zdrowotnej.

dr
Daria Grzywacz
Uniwersytet Gdański
 
 
 

Adiuknt w Zespole Glikochemii na Wydziale Chemii Uniwersytetu GdaÅ„skiego. Obszary naukowo-badawcze obejmujÄ… chemiÄ™ cukrów, a w szczególnoÅ›ci poÅ‚Ä…czenia wÄ™glowodanów z saponinami triterpenoidowymi, spirostanowymi wykazujÄ…cymi aktywność biologicznÄ… (m.in. diosgenina, betulina). Dodatkowo zainteresowania badawcze zwiÄ…zane sÄ… z syntezÄ… i ocenÄ… aktywnoÅ›ci przeciwgrzybicznej, przeciwbakteryjnej oraz hemolitycznej glikozylowanych peptydów przeciwdrobnoustrojowych (gAMP).

bottom of page